European Business Association

Вхід

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Новини
П'ятниця, 20 січня 2017 16:29

Відкритий лист щодо референтного ціноутворення та механізму реімбурсації лікарських засобівЄвропейська Бізнес Асоціація (надалі – Асоціація) звернулася з відкритим листом до Прем’єр-міністра України, Міністра Кабінету Міністрів України та В.о. Міністра охорони здоров’я України щодо запровадження в Україні референтного ціноутворення на лікарські засоби з 1 січня 2017 року та реімбурсації лікарських засобів з 1 квітня 2017 року.

Асоціація вкотре підкреслює свою підтримку крокам Уряду України щодо покращення доступності лікарських засобів для пацієнтів та вітає затвердження фінансування на рівні 500 млн грн і відшкодування за рахунок цих коштів у 2017 році вартості певних ліків населенню України за трьома нозологіями (серцево-судинні захворювання, цукровий діабет II типу, бронхіальна астма), відповідно до встановленого переліку, що складається з 21 МНН (міжнародної непатентованої назви) (надалі – Перелік з 21 МНН).

Задля повного розуміння механізму реалізації реформ, застосування прийнятих норм та/або уточнення щодо відсутніх прямих норм на рівні Постанов КМУ Асоціація направила до Міністерства охорони здоров’я України лист №1267/2016/13 від 12 грудня 2016 року (копія звернення додається), на який, на жаль, досі не отримала відповіді.

Звертаємо Вашу увагу, що учасники ринку, насамперед, потребують роз’яснення щодо можливості вільного обігу ліків в аптечних мережах, якщо ціна відповідних ліків перевищуватиме розрахований для України граничний рівень, починаючи з 1 лютого 2017 року . Відповідно, пацієнти України на сьогодні не мають офіційного підтвердження можливості продовжити у подальшому індивідуальну терапію, призначену лікарем; лікарі не знають, чи зможуть вони призначити препарати відповідно до своїх професійних знань та досвіду; виробники ліків не мають достатніх підстав для прийняття позитивного або негативного рішення щодо продовження бізнес-діяльності в Україні відповідно до вимушених змін у портфелі продукції компанії.

Вважаємо, що, започатковуючи в Україні нове цінове регулювання та реімбурсацію певних ліків пацієнтам, доцільно враховувати механізми і досвід їх запровадження в різних країнах ЄС, де відшкодування вартості ліків населенню є стандартною багаторічною практикою. Усі механізми мають свої відмінності щодо ступеню участі держави у ціновому регулюванні, критеріїв відшкодування, встановлення базової вартості відшкодування, стратегії щодо відшкодування інноваційних лікарських засобів та врахування переваг від застосування того чи іншого лікарського засобу тієї самої групи препаратів. Будь-який із критеріїв, затверджений в межах систем реімбурсації тієї чи іншої країни ЄС, має своє обґрунтування, включаючи економічне обґрунтування базових цін на лікарські засоби, які у подальшому встановлюються у якості «ціни відшкодування».

Ми наголошуємо, що неможливість придбання пацієнтом препарату в аптеці через заборону його обігу по причині більш високої ціни, ніж встановлена державою для відшкодування, не є європейською практикою.

Відповідно до практики країн-членів ЄС вартість, яка виходить за межі можливого рівня відшкодування державою, сплачується пацієнтом; або ж механізм відшкодування країни ЄС може передбачати, зокрема, утримання з пацієнта фіксованої суми окремо по кожному препарату/окремо по пацієнту. Підкреслюємо, що будь-яка із встановлених і наразі ефективно працюючих моделей реімбурсації в країнах ЄС не обмежує ані лікаря, ані пацієнта у виборі необхідної терапії.

На жаль, маємо констатувати, що відсутність офіційного роз’яснення щодо можливості вільного обігу лікарських засобів за ціною вище, ніж буде встановлена для Переліку з 21 МНН, призведе до вимивання з ринку певних лікарських засобів для лікування серцево-судинних захворювань, діабету II типу та бронхіальної астми вже з 1 лютого 2017 року та значного погіршення здоров’я відповідних груп пацієнтів.

Враховуючи вищезазначене, ми просимо Вас забезпечити розміщення офіційного роз’яснення КМУ щодо таких критичних питань:

  1. Можливості придбання пацієнтами будь-яких лікарських засобів з Переліку з 21 МНН за власний кошт, у разі якщо вони не відшкодовуватимуться державою;
  2. Очікуваних результатів від запровадження нового регулювання за трьома нозологіями, періоду їх експертної оцінки і подальшого перегляду за умови підтвердження відсутності ефективності запровадженого механізму.

Вважаємо, що особливо важливим є забезпечення сталого функціонування фармацевтичного ринку після 1 лютого 2017 року, недопущення порушення Закону України «Про ціни і ціноутворення» №5007-VI від 21 червня 2012 року та порушення взятих Україною на себе міжнародних забов’язань.

Представники Комітету з охорони здоров’я Асоціації щиро сподіваються на увагу влади до цього важливого питання вже найближчим часом.

Календар

Last month Вересень 2017 Next month
П В С Ч П С Н
week 35 1 2 3
week 36 4 5 6 7 8 9 10
week 37 11 12 13 14 15 16 17
week 38 18 19 20 21 22 23 24
week 39 25 26 27 28 29 30

EBA Official Partners